Идеи за дизајн на производи изработени со ласерско сечење

20 април, 2023 | Започни свој бизнис

blank

CO2 ласерот може да реализира различни видови дизајни за ласерско сечење на метал и неметал. Може да создадете разни видови дизајни со сечење на дрвен материјал, акрилни материјали, кожни дизајни со ласерско сечење, пластични материјали со ласерско сечење и останато. CO2 ласерот има широка примена во рекламната индустрија, индустријата за производство на накит, индустријата за украсување, производствена индустрија поврзана со моделирање, уметничка индустрија и така натаму.

Идеи за ласерско сечење на хартија

Ласерско сечење на различни видови на хартија за да се создадат разновидни дизајни. Еве неколку креативни дизајни за ласерско сечење хартија.

blank

 • 3D модел од хартија 

Машината за ласерско сечење хартија може да создаде 3D уметност од хартија. Користете CO2 ласер за да креирате детални модели и структури од картон, совршени за архитектонски или инженерски идеи. Можат да бидат сложени или смели и геометриски, во зависност од вашите желби.

 • Покана

Поканите дизајнирани со користење на ласерско сечење стануваат сè попопуларни за свадби, забави и други специјални настани. Користејќи машина за ласерско сечење CO2, можете да креирате прекрасни покани за да ги импресионирате вашите гости.

 • Ласерски исечен картон

Co2 ласерот може да сече и гравира на хартија со различни бои и текстури. Можете да го приспособите дизајнот на хартиената кутија. Исечената хартиена кутија може да се користи за складирање или како кутија за подарок.

 • Декупаж со ласерско сечење

CO2 ласерот може да создаде различни убави декупажи за хартија. На пример, можеме да комбинираме декупажи во уметнички дела, како што се пејзажни слики, портрети итн.

 • Ласерски исечени налепници

CO2 ласерскиот зрак може да сече налепници со различни форми на различни хартиени материјали, како што се налепници за автомобил, налепници за мобилни телефони итн.

Акрилни дизајни со ласерско сечење

CO2 ласерот овозможува многу прецизна контрола врз обликот и длабочината на сечењето, правејќи многу убави и персонализирани акрилни дизајни. Еве неколку креативни идеи што можете да ги користите за ласерско сечење на акрили.

blank

 • Ласерско исечени акрилни букви

Користењето на CO2 ласерот за правење 3D акрилни букви е многу популарна активност. Може да сече многу фини форми и контури и може да користите различни бои и материјали за да добиете различни ефекти. Акрилните букви често се користат како украси за деловни знаци, дизајн на изложби, билборди итн. Површината на акрилните букви е мазна и лесна за чистење. Освен тоа, може да се обојат и да се исечат во различни форми и големини по желба.

 • Ласерски исечени акрилни LED светла

Со CO2 ласерот можат да се направат и фантастични акрилни светилки. Акрилната LED светилка ги има предностите на долг животен век и мала потрошувачка на енергија. Тие можат да добијат различни бои и форми и да ги менуваат боите или режимите на прикажување. Акрилните LED светла се применуваат во различни внатрешни и надворешни сцени. Покрај општо осветлување, може да се користи и за уредување на домот, како столни ламби, ѕидни ламби. Дури и декоративно осветлување за уметнички дела или полици.

Идеи за ласерско сечење ткаенини

CО2 ласерот може да сече и гравира ткаенини од различни типови и дебелини, создавајќи разновидни извонредни дизајни. Еве неколку креативни идеи за ласерско сечење на ткаенина.

blank

 

 • Облека со ласерско сечење

Користејќи технологија за ласерско сечење, сложените шари може да се сечат на различни видови ткаенини, што ја прави облеката поуникатна и интересна. На пример, обидете се со ласерско сечење за да додадете сложени модели или исечоци на кошули, здолништа, фустани или јакни.

 • Модни аксесоари изработени со ласерско сечење

Може да исече различни облици и модели од волна и волнено предиво за да создаде персонализирани додатоци за ткаенина, како што се шалови и капи. Исто така, можно е да се исечат ленти за глава или нараквици на обична ткаенина.

 • Декорација на домот со ласерско сечење

СО2 ласерски исечени ткаенини може да се користат за создавање низа предмети за декорација на домот, како што се килими, завеси, чаршафи, подлоги за маса, перници итн.

 • Ласерски исечена чипка

СО2 ласерското сечење е многу ефикасен и прецизен метод за сечење нежни и сложени дизајни на чипка.

 • Ласерско исечена торба

Машината за ласерско сечење може да прави прилагодени торби за пазарење, ранци итн. Можете исто така да врежате персонализирани пораки и графики.

Идеи за ласерско сечење на кожа

Кожата е многу издржлива и има висока когнитивна вредност. Комбинирањето со ласерската технологија е полн погодок. Еве неколку креативни идеи за ласерско сечење на кожа:

blank

 
 • Кожен паричник

Можете брзо да ги дизајнирате паричниците од природна кожа или вештачка кожа. Ласерската технологија дава елегантна персонализација, а извонредните детали за сечење можат да го подобрат изгледот на кожните паричници.

 • Кожна чанта

Многу од луксузните кожни чанти се потпираат на техники за ласерско сечење за масовно производство. Машината за ласерско сечење кожа може да ви обезбеди многу идеи за чанти. Можно е дури и ласерско издлабување на чантата, што е едноставно и практично, но дава и уникатен стил.

 • Ремен

CO2 ласерот може да исече или да издлаби разни кожни ремени преку ласерски зрак со висока енергетска густина. На пример, може ласерски да сече говедска кожа, овча кожа и други материјали за ремен.

 • Футрола за мобилен телефон

Кожни футроли со текст, лого или слики може да се приспособат за iPhone, iPad или други паметни телефони користејќи ласерска опрема. Исто така, можат да бидат персонализирани автограми или со фотографии.

 • Кожна футрола 

Ласерското сечење CO2 може да направи различни кожни футроли, како што се футрола за возачка дозвола, торбичка за чаши, футрола за знаме, торбичка за перница и така натаму. Кожните футроли имаат многу намени, но генерално играат декоративна и заштитна улога.

 • Јака за миленичиња

Како што се повеќе и повеќе луѓе почнуваат да чуваат домашни миленици, различните јаки за домашни миленици стануваат незаменливи. Ласерот може брзо да ги исече јаките од кожа на домашни миленици.

 • Кожна облека 

Има голема брзина на сечење, едноставна работа, висока автоматизација и висока ефикасност. CO2 ласерот е широко користен во индустријата за кожна облека.

 • Подлога за глушец 
ЦНЦ (CO2) ЛАСЕР – RK-S1390

blank

Видео за ЦНЦ (CO2) ЛАСЕР – RK-S1390

 • blank
 • blank
 • blank
 • blank
 • blank