Основни предмети од дрво кои се најпродавани

25 јули, 2020 | Започни свој бизнис

blank

Кој би рекол дека обработката на дрво не може да биде забавна и стимулативна идеа, но и да заработите пари во исто време?
Ние ќе го префразираме насловот на оваа статија велејќи дека проектите од обработка на дрво што се продаваат се всушност оние кои се најфункционални. На пример, сталажа за вино, па дури и масичка за кафе.
Подолу имаме неколку предлози на едноставни проекти кои ќе се продаваат и ќе бидат одлични додатоци за домот.
Во продолжение неколку важни концепти при започнување со ваква бизнис идеа:

  • Какви проекти всушност се продаваат
  • На кого да ги продадете и како
  • Како да ги задржите вашите трошоци ниски, а вашите профити високи

Одлични идеи за предмети изработени од дрво кои може лесно да ги продадете.

1.Сталажа за вино

blank

Пиењето вино стана пријатна уметност. Складирањето на овие шишиња во вашиот дом е возможно ако си изградите сталажа за вино.
Тие се прилично лесни за правење и не бараат многу напредни вештини.
Додадете малку уникатност во вашиот дом со вакви дрвени производи.

2. Кутија за накит

blank

За секоја дама што има повеќе од еден пар обетки, прстени, ѓердани и останато – кутија за накит е одлично решение, а воедно и потреба. Овие производи од дрво се продаваат повеќе од обични пластични кутии за накит, ако вложите напор во нив.
Учењето на основите за правење кутија за накит ќе ви овозможи да се проширите во правење поголеми сандаци, поголема кутија за складирање, или различни видови кутии за накит.

3. Кујнски прибор

blank

Можеби еден од наједноставните, но сепак најкорисните и практични изработки од дрво, е дрвена табла за сечење. Добро обликувано парче дрво и неколку идеи што можете да ги искористите ќе обезбедат сè во правењето на овој проект.
Можете да го декорирате со ленти или да биде само едноставна и утилитарна табла за сечење со или без рачка. Оние што готват знаат дека дрвените даски за сечење се издржливи.

Многумина од нас имаат дрвени прибори што веќе седат во фиоката со прибор за јадење. Од држачи за салати до дрвени лажици, дрвените прибори не само што се квалитетни и неопходни, туку се направени за уживање.

4. Кутија за складирање

blank

Кутиите за складирање се многу корисни и не се користат само за украсување. Откако ќе разберете како да направите одлична кутија за складирање, можете да направите една доволно голема што ќе може да се користи како масичка за кафе.
Идејата кутијата за складирање да се користи како масичка за кафе е одлична, бидејќи истата може да складира работи што ги сакате. Може да се користи како кутија за играчки во која ќе се чуваат дрвените играчки на децата да не бидат на подот.
Како што кажавме предходно, учењето како да ги направите овие едноставни кутии може да ви помогне да ги стекнете основните знаења што ви требаат за правење други фантастични производи од дрво што денес многу се продаваат, како што се кутии за играчки, дрвени полици, украсни сталажи и многу повеќе.

5. Шах

blank

Шахистите ќе го обожаваат овој производ од дрво. Ова обично се продава навистина добро и брзо. Најдобар начин е да се користи шаховска табла што може да ги складира сите парчиња.

6.Држач за свеќи

blank

Само пронајдете дрво (по можност клада), и можете да ги формирате сопствените дизајни во дрвото, за да се добие уникатен допир за вашиот држач на свеќи.

7.Телефонски држач

blank

blank

8. Рамки за слика

blank
Рамките за слики го разубавуваат скоро секој дом и одржуваат спомени.
Една одлична можност кај рамките за слики е дека можат да бидат изработени во различни големини и дизајни, и ќе бидат единствени и уникатни!

9. Дрвени играчки

blank
Играчките се основните потреби за децата да градат моторна, когнитивна и просторна свест.

Исто така може да создадете забавна дрвена кујна со елементи за играње или дрвени мали автомобили. Децата би ги обожавале. Лесно се прават и создаваат можност за добра заработувачка.

10. Дрвена даска за када

blank
Уште една од листата на нашите омилени производи од дрво што одлично се продаваат е дрвената даска за када. Овие работи навистина се продаваат затоа што тие обезбедуваат услуга што луѓето ја сакаат – погодност. Дрвени предмети може да се најдат во вашата кујна, дневна соба, спална соба и трпезарија, па зошто да не и во вашата бања?
Дрвената даска за када се користи за да ги задржи сите артикли што сакате да ги имате додека сте во кадата. Зборуваме за работи како тетратка, лаптоп, свеќи, чаша, добар роман или закуска.

11.Персонализиран знак

blank

Овие знаци за имиња или персонализирани пораки навистина можат да бидат врвен продавач на Интернет.

12. Клупа за во градина

blank
Проектите на отворено се секогаш забавни, но иако личат дека се комплицирани споредбено со други, не значи дека ќе бидат толку тешки или сложени.
Дрвени клупи можат да се појават во многу различни форми, големини и бои. Обично клупата има меморијална корелација со неа, и сега можете да направите една за себе и за вашите клиенти.
Клучот за правење на овие големи проекти од дрво што брзо ќе се продаваат е персонализацијата. Дозволете им да ги изгравираат своите имиња на клупата или да создадат нешто што е поразлично во однос на другите клупи и делува уникатно.

13. Држач за клучеви

blank
Држачот за клучеви е исто така лесен за изработка и корисен во еден дом. Луѓето ги губат клучевите и овој ваш дрвен проект може да помогне со тоа. вашите клиенти нема да ги бараат нивните клучеви панично кога доцнат, бидејќи тие ќе висат уредно на вашиот персонализиран држач за клучеви.

14. Маса за кафе

blank

15. Дрвени подметачи

blank
Овие едноставни мали парчиња секогаш се практични за употреба низ целата куќа. Тие се одлични ако не сакате да правите прстени со вода на вашата масичка за кафе.
Корисни и практични артикли секогаш ќе се продаваат и можат да ви помогнат да добиете основа во онлајн продажбата на дрвени производи.

16. Дрвени послужавници

blank
Сигурно мислите дека тие изгледаат прилично слични на даските за сечење ако се направат правилно. Дрвените послужавници можат да имаат подигнати рабови за да задржат се што може да се стави на нив.
Исто како и другите рамни површини што се, дрвените послужавници за сервирање исто така можат да бидат персонализирани.
Можете да создадете тркалезни облици како во нашиот пример или тие да бидат во форма на традиционални издолжени правоаголници или квадратни форми.
Можеби ќе сакате да ги запечатите вашите дизајни на пример, како птица, кое било друго животно, па дури и своето име.

17. Дрвен простирач за пред врата

blank

Профитабилен бизнис со проекти изработени од дрво

Обработката на дрво може да биде таква наградувачка активност, особено кога ќе ги видите вашите клиенти и купувачи колку ја ценат целата ваша напорна работа.

Најдете го правецот

Помалку е повеќе во овој случај. Можеби имате вештина да изградите широк спектар на предмети, но во ваш најдобар интерес е да барате нешто во што сте најдобри. Ова ќе ви помогне да го изградите вашиот бренд и лојално следење од страна на клиенти кои знаат што сакаат да добијат од работите што ги продавате.

За да си помогнете да го најдете својот правец, размислете за тоа во што најмногу уживате и проверете што сметате дека е најдобар проект кој можете да го продадете.

Персонализирајте ги вашите производи

Направете одредени истражувања на пазарот преку Интернет. Кој е специјализиран за вашата бранша и што нудат тие? Како можете да се подобрите и со тоа да ги намалите вашите конкуренти во продажба?
Ова може да потрае и вие не треба одма да одлучите, потребно е време. Само најдете некои одлични идеи и стекнете одредена насока за вашиот нов  бизнис.
Имајте за цел да ги издвоите вашите производи од останатите. Слободно можете да додадете повеќе бои, функции, додатоци, и нешто што ќе го направи вашиот производ посебен. Ова прави одлична стратегија и можност производот лесно да се продаде.

Маркетинг

Пред да поставите цена за парчето што го продавате, треба да спроведете истражување кај вашите конкуренти.
Со вашите одлични детални описи на производите, вие ќе им го продадете производот на овие луѓе, бидејќи знаете што бараат. Добра идеја е добро да ги рекламирате карактеристиките на вашиот производ. Бидете сигурни дека ќе ги споменете сите добра што ќе му ги донесе производот на лицето кое ќе го купи.

Производство и Продажба

Конечно, станува збор за вистинско создавање на вашиот производ. Пред да го создадете и продадете, треба да набавите добри материјали. Ако планирате да набавувате многу материјали, треба да се обратите до снабдувачот за да ги намали цените на истите.
Ако решивте да се рекламирате и да продавате преку Интернет, погрижете се да објавувате многу слики со висока дефиниција на контраст и бои што ќе ги претстават вашите производи во најдобро светло. Дајте им можност на вашите онлајн клиенти и купувачи да бираат помеѓу различни пласмани, украси, декорации и форми и секогаш нудете што е можно повеќе. Добра идеја е да ја поттикнете нивната внатрешна креативност преку вашите фотографии.
Како ќе прифатите плаќање? Создадете безбеден и брз метод (за двете страни).

Што можете да направите од дрво?

Од дрво можете да направите буквално се. Сè што ви треба е креативен ум и страсно срце.
Само со гледање наоколу, се обложувам дека можете да видите барем три артикли во вашата куќа што предизвикуваат добра идеја за проекти што се продаваат.
Дрвена рамка за вашиот телевизор? (зошто да не?). Како да изградите дрвен прибор за јадење и чинии за вашата кујна? Дрвена рамка за слика да стои над каминот, како и специјални полици за книги за во канцеларија.

ЗАКЛУЧОК

Не само што ви обезбедивме многу идеи потребни за да ве натераaт да размислувате за неверојатни работи што можете да ги продадете, се надеваме дека кај некои од вас се појави и инспирација.
Ако ви недостасуваат идеи или треба да бидете поттикнати во вистинската насока, само прочитајте ја нашата листа за да ја активирате вашата имагинација. После тоа, разгледајте ги методите на маркетинг и како да поставите бизнис и да изберете платформа.
Откако ќе го утврдите вашиот буџет и ќе бидат врзани сите лабави краеви, имате потенцијал за просперитетна работа во вашите раце!

  • blank
  • blank
  • blank
  • blank