Производи направени од остатоци од дрво

11 август, 2020 | Започни свој бизнис

blank

Почетник или професионалец, секој кој обработува дрво има остатоци од истото во неговата работилница. Зошто наместо да ги фрлите, да не ги искористите за производство на некои интересни и практични предмети?  Еве примери за производи направени од остатоци од дрво.

Дрвени подметачи

Направете дрвени подметачи. Со овие подметачи попладневното кафе добива шик ефект и исто така ја прави комплетна атмосферата за уживање во добро вино. Истовремено се и одличен креативен подарок.

blank

Даска за сечење 

Секој сака во својот дом да има нешто поинакво и поразлично од другите, но зошто тоа да не биде и поквалитетно и еколошки? Направете уникатни и издржливи  даски за сечење. Доколку сте успешни во изработката на даските за сечење, бидете храбри и играјте си со формите, додадете бои или пак смислете нов дизајн.

blank

 Даска за сервирање

Овој производ изгледа совршено при декорирање на маса за забави или мали интимни дружења. Можете да го направите во кружна форма со ротирачко постоље, правоаголна форма со ногарки, рамна даска со празнини, или пак на неколку катови како на сликата, изборот е голем. Што и да одлучите, овој производ за сервирање сирење, грицки и други видови мезе е практичен и баран како за кетеринг, така и за секојдневна употреба.

blank

Даска за пица

Направете дрвена даска за пица која ќе овозможи одлична забава на собирањата со фамилијата или пријателите. Се прави слично како и останатите даски, но се разликува во деталите. Бидете креативни и додадете забава додека уживате во јадењето.

blank

Држач за тако

Направете решение за проблемот со сервирањето тако на семејни вечери или дружба со пријателите. Овој држач се прави многу лесно, а е многу потребен и функционален. Ова ќе го потврдат сите љубители на мексиканска храна кои веднаш би го купиле производот.

blank

Чинии за овошје

Чиниите за овошје се присутни скоро во секое домаќинство, обезбедувајќи привлечна и практична карактеристика во кујните и просториите за јадење. Овие украсни елементи за домаќинство изгледаат уште поизразени кога се направени од вистинско дрво. Без разлика дали се изработени од цврсто парче дрво или од фрагментирани парчиња, чиниите за овошје се барани за домот и затоа претставуваат профитабилен проект.

blank

Подлога за купатило

За да го направите овој производ за купатило ќе ви биде потребно помалку од еден час, а долгорочно ќе го решите проблемот со лизгање на плочките. Дрвената подлога ја дава потребната сигурност при излегување од бањата, а дава и посебен изглед во купатилото.

blank

Компјутерска полица

Направете ја оваа едноставна, но сепак корисна компјутерска полица за вашата работна маса.

blank

Интересни саксии за цвеќе

Кога ја делите канцеларијата со други колеги, или располагате со мал крадратен простор, тешко е да го уредите просторот по свој вкус. Затоа, со помош на овие малечки саксии за растенија кои не одземаат многу место и се лесни за правење, ќе го разиграте бирото и ќе му дадете свој печат на просторот.

blank

Хранилки за птици

Хранилките за птици како декорација во градината можат да имаат различен облик. Освен што изградбата ќе ја разубави вашата градина, средбата со пердувести гости ќе ви даде радост и добро расположение.

blank blank

Постојат различни видови на машини за производство на горенаведените производи кои ви се неопходни при започнување на ваков бизнис. Машини за мануелна обработка, полу-автоматска обработка или комплетна автоматизирана обработка со минимален човечки фактор. Исто така, битен дел е дневниот или месечниот капацитет на обработка, според тоа се одредува каков тип на машини ви се потребни. Позитивно е што во денешно време на пазарот постојат многу типови на машини за сечиј буџет.

Потребен буџет за почеток со ваков бизнис: 2.000 – 3.000 евра за машини.

1.000 – 1.500 евра за помошни алатки, компјутер и програма, веб страна, флаери, визит карти…

Потребен простор за почеток: 30 – 70 m2

Дел од машините потребни за изградба на овие производи се: абрихт, мини цнц машина, шлајферица, бансек, торно и дупчалка

Заинтересирани сте да започнете ваков вид на бизнис?

Обратете се во компанијата RADEK за понуда според вашиот моментален буџет. Со среќа!

https://radek.com.mk/

  • blank
  • blank
  • blank
  • blank